NAUSICAA czyli Gigantyczne Akwarium

W tym roku mieliśmy okazję razem z moim synkiem odwiedzić Narodowe Centrum Morza Nausicaa które znajduje się w Boulogne sur Mer w południowej Francji nad kanałem La Manche, dzięki czemu jest odwiedzane nie tylko przez Francuzów ale także przez Belgów, Holendrów i Brytyjczyków.
Jest to jedna z najważniejszych atrakcji południowej Francji. Jest to centrum odkrycia naukowego i technicznego w środowisku morskim, które koncentruje się głównie na relacji między człowiekiem a morzem.

Ogromne akwarium powstało z pomysłu burmistrza miasta Boulogne sur Mer Guya Lengagne w 1982 roku, chciał on wyremontować stare kasyno. Po stworzeniu projektu i zdobyciu funduszy (Unia Europejska przeznaczyła na budowę 70 mln franków a cały projekt kosztował  140 mln) rozpoczęto budowę, był to rok 1987. W 1991 roku powstała Nausicaa- ośrodek, którego misją jest edukowanie społeczeństwa w celu lepszego zarządzania oceanami oraz wzmocnienia działań na rzecz ich ochrony. Kształci on również odwiedzających go turystów w zakresie zrównoważonego rozwoju tej aktywności ludzi, która wpływa na funkcjonowanie naszej planety, a w szczególności mórz i oceanów.
18 maja tego samego roku został on otwarty dla zwiedzających. Pierwsze meduzy przybyły w 1994 roku a pierwsza wystawa zatytułowana "Morze i Dziecko" rok później w 1995.
Kilka lat później zwiększono powierzchnie Centrum do 4500 metrów kwadratowych by dodać 10.000 nowych zwierząt morskim w tym kalifornijskie lwy morskie, rekiny i rafy koralowe. Cztery lata potem Nausicaa została oznaczona jako Centrum Doskonałości w Edukacji w środowisku morskim przez UNESCO, w 2003 roku sprowadzono pierwsze kajmany z lasów tropikalnych a w 2006 przyszły pierwsze pingwiny afrykańskie ( lecz do 2010 trzeba było czekać na pierwszego potomka). Z roku na rok otwierane były nowe wystawy: na Madagaskarze, kanał Mozambik. Tam przeprowadzono przy pomocy specjalistycznego weterynarza pierwszą na świecie operację na szarym rekinie. Zbudowano dodatkowo bibliotekę a w 2013 utworzono trybuny na zewnątrz dla 600 osób na pokazy lwów morskich. W tym roku (choć jeszcze jak ja tam byłam to tego nie było) stworzono nową przestrzeń z dotykowym basenem a na rok 2017-2018 planowana jest kolejna rozbudowa (rozbudowa zbiornika na otwarte morze). Właściciele mają nadzieję na stworzenie największego Centrum Wodnego w Europie
Obecnie powierzchnia wystawowa ma 5000 metrów kwadratowych i składa się z następujących eksponatów:
Akwarium Rekinów, Tropikalna Laguna, Obszar Lwów Morskich, Dotykowy Basen, Plaża Pingwinów, Zanurzony Las i Światowy Ocean.
Jest tutaj ponad 50 akwariów, terrariów i dużych basenów, 36.000 zwierząt morskich i 1000 gatunków. Miejsce jest odwiedzane przez 600 tys osób rocznie.
Nasza wycieczka trwała i trwała ale to i tak było krótko i jestem pewna, że wszystkiego nie zobaczyliśmy. Zresztą przy takich tłumach nie ma się co dziwić. A teraz zasypie Was zdjęciami co lubię robić :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ