Historia pewnej piosenki

Piosenka o której chciałabym Wam dzisiaj napisać urzekła mnie chyba pod każdym względem.
Jest piękna, jest romantyczna, jest niespotykana, jest inna.

Mowa o utworze Malcolma McLaren i francuskiej aktorki Catherine Deneuve "Paris Paris" z 1994 roku.
Piosenka nie powstałaby gdyby nie niesamowity upór piosenkarza. Z resztą opisał tą historię nawet Robin Millar w swojej autobiografii (był On współpracownikiem McLaren'a i producentem albumu "Paris").

Kiedy wokalista wpadł na pomysł by na Jego nowej płycie zaśpiewała słynna aktorka dowiedział się, że Ona nie śpiewa i nie zaśpiewa nawet dla słynnego Malcolma. 
Wymyślił więc pewien podstęp, a mianowicie powiedział Jej menadżerowi, że obecne będą takie ikony francuskiej kultury jak Juliette Greco, Jeanne Moreau czy Francoise Hardy i nie wyobrażą sobie żeby Catherine mogłoby zabraknąć. Wkrótce aktorka przyjęła propozycję.

Jednak śpiewanie to nie była zdecydowanie jej silna strona. Czuła się bardzo niepewnie. 
W studiu nagraniowym zaraz za nią usiadł sam Malcolm, który zachęcał ją do śpiewania. 

Fragmenty tego dialogu zostały nawet wplecione w nagranie:
Malcom: "Come on Catherine, sing away"
Catherine: "My God, no, I can't sing"
Malcolm: "Come on, sing away"
Catherine: "No, I can't sing"

Zawsze zastanawiałam się skąd to szeptanie między słowami i teraz już wiem.

Kiedy skończono nagrywanie utworu, McLaren poszedł do menadżera aktorki z prośbą by Catherina zatwierdziła całość. Niestety, ten zaraz po przesłuchaniu piosenki powiedział, że nie ma mowy i aktorka nigdy nie zgodzi się na to by coś takiego ujrzało światło dzienne.

Nieco zrezygnowani i niezapowiedziani wybrali się jednak do niej samej. Kiedy oni wstrzymywali oddechy, Ona słuchała... i rzekła "It's great. I love it. Now go away". (Jest świetna. Podoba mi się. A teraz możecie iść).

I tak oto powstała piosenka która zachwyca miliony ludzi na całym świecie.


Komentarze

 1. Chociaż po francusku umiem tylko ę du trła (i jeszcze paraplu), bardzo mi się podoba brzmienie tego języka. Nie sądzę, żebym się miał kiedykolwiek nauczyć mówić w tym języku, ale chętnie słucham francuskich piosenek (w tym tej, którą tu prezentujesz). Na przykład tej: https://open.spotify.com/track/5YCcEL6h9usr4OUANFIPTu albo tej: https://open.spotify.com/track/5phxiOkabSpu5MadUew25D

  Pozdrawiam zza bloogowej miedzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, język francuski nie należy do łatwych - ja mimo iż mieszkam tu już 4 lata (!) nadal mam z nim trudności. A co do ZAZ to ma bardzo charakterystyczny i niespotykany głos i dzięki temu jej piosenki całkiem inaczej się słucha, mnie przenoszą do przeszłości. Jest to jedna z moich ulubionych francuskich wokalistek.

   Również serdecznie pozdrawiam

   Usuń
 2. Nie znałam tej historii....uwielbiam ten kawałek i teledysk :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie od dłuższego czasu interesowały te szepty w trakcie całego utworu więc zaczęłam szukać czy to było specjalne czy przypadkowe :) i tak podzieliłam się tym co znalazłam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ