Top 10 mojego regionu - Pikardia


Choć od przyszłego roku region Francji - Pikardia, nie będzie już istniał (gdyż w związku z nowym podziałem połączył się Nord Pas de Calais) postanowiłam pokazać Wam kilka perełek z tegoż niesamowitego regionu. Region ten ma bogatą przeszłość historyczną - tutaj odbyły się najbardziej znane bitwy w historii europejskiej i francuskiej: bitwa pod Cacy, bitwa nad Sommą.
Dzisiejszy post powstał w ramach Projektu nad Projektami Klubu Polek .

1. Klify
Tutaj możemy spotkać najwyższe klify kredowe w całej Europie, które sięgają 110 metrów. Od strony wschodniej oddzielają duże obszary wydm, które są  w kolejnym regionie (Nord Pas de Calais)2. Nausicaa 
Narodowe Centrum Morskie w Boulogne sur Mer. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji południowej Francji. Jest to centrum odkrycia naukowego i technicznego w środowisku morskim, które koncentruje się głównie na relacji między człowiekiem a morzem. Tam przeprowadzono przy pomocy specjalistycznego weterynarza pierwszą na świecie operację na szarym rekinie. 
Obecnie powierzchnia wystawowa ma 5000 metrów kwadratowych i składa się z następujących eksponatów:Akwarium Rekinów, Tropikalna Laguna, Obszar Lwów Morskich, Dotykowy Basen, Plaża Pingwinów, Zanurzony Las i Światowy Ocean.
Jest tutaj ponad 50 akwariów, terrariów i dużych basenów, 36.000 zwierząt morskich i 1000 gatunków. Miejsce jest odwiedzane przez 600 tys osób rocznie.


3. Park Mer de Sable
To jeden z najstarszych parków rozrywki we Francji, znajduje się w lesie Ermenoville. Park oferuje pustynie z wieloma atrakcjami, egzotyczny świat dżungli a także Dziki Zachód.
Park dla rodzin z dziećmi do lat 12. Oferuje dwadzieścia trzy atrakcje, w tym pięć placów zabaw i ruchomych mostów, występy na żywo i przejażdżki na kucykach.


4. Saint Valery sur Somme i inne nadmorskie miasteczka
Przepiękna miejscowość nad Zatoką Somma, urzekła mnie swoją historią i średniowiecznym stylem. W tym oto miejscu więziona była Joanna d'Arc. 
Wszystkie nadmorskie miasteczka mają w sobie niebywałą siłę i moc, większość z nich żyje jedynie z turystyki. Piękne widoki z klifów na Kanał La Manche. W tych regionach plaże są kamieniste choć to i tak w lecie nie przeszkadza wielu plażowiczom w wylegiwaniu się na słońcu. Te miejsca tętnią życiem przez cały rok a w okres wakacyjny zjeżdżają się tutaj turyści z całej Francji.

Saint Valery sur Somme
Ault

Mers les Bains i niesamowite budynki

 Bois de Cise


5. Bagatelle w Merlimont 
Park licznych atrakcji, w którym znajdują się również zwierzęta. Przeznaczony jest głównie dla dzieci. Od 1955 roku następuje stały rozwój i rozbudowa parku. To również jeden z najstarszych parków rozrywki na terenie Francji. Znajduje się tutaj ponad czterdzieści atrakcji - wodnych, roller coaster, pokazy nurków z Karaibów i wiele wiele innych, a także kilka płatnych gier.


6. Park Asterixa - park z wioską galijską stworzoną na podstawie legendarnego komiksu pod tytułem Astérix. Park składa się z 7 krain tematycznych: Z Galami przez wieki, Z Galami i Grekami, Z Galami i wikingami, Zag, Wioska Galów, Z Galami i Rzymianami, Via Antiqua. Atrakcją są również liczne spektakle z bohaterami komiksu organizowane w poszczególnych krainach;

7. Katedra w Amiens - wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, katedra w stylu gotyckim. Katedra Notre Dame pochodzi z XVIII wieku i jest ona największą i ostatnią z ukończonych wielkich katedr klasycznego gotyku. Jej budowa trwała jedynie 50 lat, zbudowana na miejsce starej spalonej katedry romańskiej, która pokazuje bogactwo średniowiecznego Amiens.
Katedra jest dwa razy większa od Paryskiej: ma 145 m długości i 112 m wysokości, a sklepienie nawy liczy 42,30 m.
Klasyczny gotyk jest tutaj doskonały a dalszy rozwój w tym kierunku okazał się niemożliwy czego dowodzi katastrofa budowlana w trakcie budowy katedry w Beauvis - choć ona też jest warta uwagi.
Warte zobaczenia są również Katedry w Beauvais, Senlis, Soissons, Nayon.

 


8. Zatoka Somme
To cud przyrody w miejscu wpadania rzeki o tej samej nazwie do kanału la Manche. Silne przypływy i odpływy codziennie zmieniają pejzaż odkrywając połacie piasku i trawy i ponownie zalewając wodą. Uroki zatoki można zobaczyć również za pomocą kolejki parowej, jest to bardzo miły sposób na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną. Na pobliskich polach wypasają się całe stada owieczek - widok jest niesamowity. Jest tutaj także Park Ornitologiczny Marquenterre. Co roku odbywa się dwutygodniowe święto Ptaków i Natury - Festiwal de L'oiseau et de la Nature.9. Fortyfikacje linii Maginota 
System linii obronnych został wybudowany po I Wojny Światowej na granicy z Niemcami i Luksemburgiem. W 1940 roku fortyfikacje miały uchronić przed atakiem ze strony nazistowskich wojsk, jednak te ruszyły do ataku przez Belgię, przeprowadzając błyskawiczne uderzenie w głąb kraju. Zwiedzający linię Maginota mogą zobaczyć ekspozycje rekonstruujące sposób życia żołnierzy w tym kompleksie takie jak kuchnie, stołówki, stacje telegraficzne, stoły operacyjne i dentystyczne. Także nad morzem znajduje się miejsce zwane Kahlburg- są to tunele w skałach, w klifach, z czasów okupacji hitlerowskiej.10. Zamki w Chantilly, Compiegne
Chantilly - zamek należący do Kondeuszy, położony na wyspie wśród niezliczonej ilości ogrodów kwiatowych. Turyści mogą zwiedzać kolekcje dzieł sztuki m.in. obrazy Rafaela, oglądać księgozbiory w zamkowej bibliotece. To tutaj znajdują się znane na całą Francję stadniny koni w których hoduje się konie czystej rasy. Koniki są codziennie wypuszczane na okoliczne pastwiska, a widok wielu pędzących rumaków zapiera dech w piersiach. Dodatkowo to miejsce słynie z... bitej śmietany :) Powstaje ona właśnie w Chantilly i zwie się "Creme Chantilly".
Compiegne- będąc w tymi miejscu warto zwrócić uwagę na przepiękny pałac Królewski Ludwika XV, a przy okazji zwiedzić apartamenty Napoleona, który właśnie przez jakiś czas tam pomieszkiwał.

Region Pikardia słynie również z owocowego trunku zwanego Cydr.

Komentarze

  1. Czeka mnie jeszcze kawał Francji do zwiedzania!
    Pikardia wydaje się być taka cudowna! <3

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Francja i jej 10 NAJ