Chapelle Saint Laurent w Eu

Na wzgórzu, gdzie rozpościera się widok na całe piękne miasto Eu znajduje się niewielka Kaplica. To Kaplica Świętego Wawrzyńca, która pochodzi z XIX wieku. Została przebudowana w 1896 roku i odnowiona w 1980. Jest kolejną kaplicą wybudowaną od 1625 roku. Wcześniej były tutaj dwie inne kaplice które niestety zostały zniszczone.
Znajduje się w pięknym miejscu, na wzgórzu skąd rozpościera się widok na całe miasto. To właśnie to miejsce upodobał sobie arcybiskup Dublina, Lawrence O'Toole. Saint Laurent O'Toole to irlandzki święty, którego pamięć jest szczególnie honorowana w Eu. Był On biskupem w latach 1161-1180. Należał do rodziny królewskiej i był wzorem świętości. W 1171 roku przybył do Anglii jako pośrednik pomiędzy królem Henrykiem II a królem Irlandii, niestety stał się zakładnikiem i nie mógł wrócić do domu więc wyjechał do Francji. Wykonywał liczne misje dyplomatyczne, niestety w trakcie jednej z nich zachorował i zmarł właśnie na wzgórzu w kaplicy w Eu w Normandii. 


W La Collegiale Notre-Dame et Saint Laurent w samym sercu miasta Eu spoczywają Jego relikwie, w najstarszym miejscu w krypcie, które w czasie przebudowy nie mogły być ruszane. Właśnie dzięki tym świętym relikwiom kaplica została ponownie odbudowana, gdyż w to miejsce przybywali liczni pielgrzymi by czcić pamięć o biskupie.
Podobno cuda mnożą się na jego grobie.

W oddali widać miasta: po lewej Le Treport i po prawej Mers les Bains a także morze La Manche.


Teraz kaplicę można zwiedzać cały rok lecz zwiedzenie krypty możliwe jest tylko w trakcie Dni Dziedzictwa i corocznej nowenny czyli w okolicach 10 maja.


Można do niej dojechać Chemin de Jerusalem czyli drogą Jerozolimską to droga prawie, że polna a także drogą od miasta (Rue de l'Europe i Chemin de Saint-Laurent).


Komentarze

  1. Piekne zdjecia! Kaplica ma w sobie cos magicznego, a taki widok po wyjsciu musi naprawde zachecac do duchowych rozmyslan... :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ