Le Touquet - Paryska Plaża

Kolejne miejsce w którym miałam przyjemność być to Le Touquet Paris Plage, jest to gmina w pobliżu Boulogne sur Mer w północnej Francji. Gmina liczy 5355 ludności ale w sezonie letnim może pomieścić nawet 250 tys osób! Jest to najbardziej elegancki kurort w północnej Francji. Zabawiają tutaj bogaci paryżanie którzy mają tutaj swoje mieszkania i przyjeżdżają jedynie na okres wakacyjny. Miasto ogólnie jest bardzo bogate mimo tego, że najwięcej turystów jest tylko w sezonie letnim, przez okres wakacyjny zarobią tyle, że mogą pozwolić sobie na zamknięcie sklepów na czas zimy lub ograniczyć otwarcia do minimum np 3 dni w tygodniu, są tutaj jedynie sklepy firmowe i tylko firmowe. Nawet za rajstopy trzeba zapłacić krocie :) Prawdę mówiąc 60% domów należy do właścicieli a 40% do najemców, turystów. Większość mieszkańców to emeryci około 45% a pracujących osób jest około 20 %.
Gmina składa się z wydmy która wzrasta do 36 metrów, małych równin i małych wydm. Jest tutaj ogromna ilość ścieżek rowerowych ciągnących się wzdłuż nabrzeża oraz przez las. W mieście jest naprawdę dużo zieleni i jak wjeżdżasz do miasta to tak naprawdę nie wiesz, że już w nim jesteś dopiero w centrum gdzie ludzi jest coraz więcej dostrzegasz, że to faktycznie jest miasto. Domy i wille w lasach nie są numerowane, mają swoje nazwy i są przez nie identyfikowane.
Miasto należy do sportowego raju, oferuje sportowcom liczne konkursy międzynarodowe i utrzymuje swój status już od 1903 roku. Stara się uczestniczyć w wielu dyscyplinach:
 • gry zespołowe- piłka nożna, hokej na trawie, siatkówka czy rugby;
 • sporty indywidualne- jeździectwo, golf, tenis, łucznictwo, kolarstwo (jest to miasto które bierze udział w Tour de France, początek czwartego etapu);
 • sporty motorowe- rajdy, wyścigi motocyklowe na wydmach i na plaży;
 • sporty wodne- żeglarstwo, kitesurfing;
W wykazie zabytków znajduje się 21 obiektów w tym 5 budynków komunalnych i 16 willi.
Do zabytków komunalnych należą:
 1. Trybuny toru wyścigowego z 1925 roku
 2. Hotel Post Touquet Paris Plage wybudowany w 1927 roku a od 12 maja 1997 roku należy do zabytków, zbudowany na kształt dzwona
 3.  Ratusz z 1931 roku z dzwonnicą sięgającą 38 metrów
 4.  Latarnia Morska, która ma 53 metry a w środku 274 schodki zbudowana w 1946/49 wpisana do rejestru zabytków od 19 kwietnia 2011 roku.
 5.  Zadaszony Rynek zbudowany w 1931/33 a zabytkiem jest od 24 stycznia 1996 roku
Inne zabytki to: Kościół Sainte Jeanne d'Arc, Casino Las, Lotnisko.
Sama plaża z drobnym piaskiem ma 12 kilometrów długości która graniczy z wydmami.
Nam pisane było tylko zobaczenie tego wszystkiego z okna samochodu ale za to na samej plaży świetnie się bawiliśmy :)

Komentarze

 1. Ale piękne, malownicze miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że mama też miała niezłą zabawę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak zabawa była super, powrót do dzieciństwa :) tylu babek dawno się nie narobiłam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ