Trzy siostry cz.3 - EU

Dzisiaj opiszę Wam ostatnią z "Trzech sióstr" a mianowicie Eu.
Miasto znajduje się w departamencie Seine-Maritime w Górnej Normandii przy granicy z Picardią.
Zostało stworzone w 996 roku przez księcia Normandii Ryszarda i jego nieślubnego syna Geoffreya hrabiego Brionne. To był pakt ochronny Normandii przed atakiem ze wschodu..
W 1050 roku William, książę Normandii, przyszły Willhelm Zdobywca i król Anglii, poślubił Matyldę, córkę hrabiego Flandrii, w kaplicy w zamku Eu. Kaplica jest tylko częścią tego zamku , który stoi do dzisiaj.
W 1180 roku arcybiskup Dublina zachorował i zmarł w Eu. Został beatyfikowany w 1186 roku a kanonizowany w 1225, stając się patronem miasta. W XII wielu król Anglii a zarazem książę Normandii, Ryszard I zbudował mury miasta, pozostałości można zobaczyć do dzisiaj.
W 1430 roku Joanna d'Arc jako więźniarka angielska spędziła noc w Eu, podczas podróży do Rouen.
Miasto pozostało niezależne aż do 1472 roku kiedy to zostało odziedziczone przez Jana hrabiego Nevers. W 1477 roku zostało włączone do Burgundii które było terytorium Karola Śmiałego, jednakże rok później Karol zginął w bitwie i król Ludwik XI zdobył okazję do przejęcia miasta i włączenie go do francuskiej domeny królewskiej.

Brytyjska królowa Wiktoria odwiedziła Eu dwa razy jako gość Ludwika Filipa. Było to pierwsze spotkanie władcy obu krajów od czasów króla Henryka VIII, podpisano wtedy "serdeczne porozumienie", był to rok 1843. Spotkanie odbyło się w zamku.

Miasto jest głównie znane z pobliskiego lasu narodowego, pięknego zamku w stylu renesansowym oraz katedry, kaplicy i pozostałości murów miasta. Niestety ani zamku, ani katedry nie miałam okazji jeszcze zwiedzić ale mam zamiar w niedalekiej przyszłości to zmienić. Widziałam jedynie budynki z zewnątrz...

Kaplica Kolegium Jezuickiego z 1613 roku

Zamek
Mury miasta 

Katedra

Kaplica Świętego Wawrzyńca


Miasto utrzymuje się w większości z turystyki ale również z produkcji szkła (produkcja butelek) oraz z produkcji mebli metalowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NAUSICAA czyli Gigantyczne Akwarium

Toussaint - Wszystkich Świętych we Francji

Śmierdząca strona sera