Święto Muzyki


Międzynarodowe Święto powstało 21 czerwca (pierwszy dzień lata i do tego najdłuższy dzień w roku) w 1981 roku a swoją premierę miało rok później czyli w 1982. Ale po kolei.
Wszystko zaczęło się od pomysłu francuskiego muzyka i kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Chciał stworzyć przedsięwzięcie muzyczne we Francji, polegające na aktywnym uczestnictwie fanów muzyki na terenie całego kraju. Owy pomysł został spopularyzowany przez szefa działu Tańca i Muzyki we francuskim Ministerstwie Kultury, Maurice Fleureta a Jack Land (ówczesny minister) wprowadził go w życie. I w ten sposób 21 czerwca 1982 roku odbyło się pierwsze Święto Muzyki. Wówczas to, w nagłośnionym medialnym wystąpieniu zachęcał do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. 

Święto muzyki ma na celu promocję muzyki na dwojaki sposób.
Po pierwsze, zgodnie z hasłem Fete de la Musique co oznacza "grajcie/uprawiajcie muzykę", zachęca muzyków do grania na ulicach i miejscach publicznych, oraz po drugie chce by promowali muzykę każdego rodzaju.

Wydarzenie jest i było od początku darmowe. Jest otwartym zaproszeniem dla wszystkich uprawiających muzykę zarówno dla amatorów jak i dla tych którzy muzyką zajmują się zawodowo, do wspólnego uczestnictwa i tworzenia obrazu Święta. Dla publiczności jest to okazja do swobodnego obcowania z różnorodnymi stylami muzycznymi. Piękne jest to, że wydarzenie powstaje w wielu miejscach i daje możliwość uczestnictwa każdemu. 

Od 1985 roku Święto Muzyki zaczęło się odbywać się także na terenach innych krajów. Najpierw rozprzestrzeniło się na Europę a następnie w ciągu kilkunastu lat swoim zasięgiem objęło ponad 100 państw, na 5 kontynentach świata. Jednakże największą popularność i aktywność osiąga we Francji. Od 1995 roku nazywane jest Międzynarodowym Świętem Muzyki.

A jak wiadomo muzyka łączy ludzi o różnym pochodzeniu, w różnym wieku, religii i poglądach. Więc bawmy się, tańczmy i śpiewajmy!! :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ