Trzy siostry cz.2 - MERS LES BAINS

Mers les Bains jest położone w gminie Somme w Picardii. 
Miasto znajduje się przy drodze D1015, około 40 km na zachód od Abbevile, wychodzi na kannał LA MANCHE w pobliżu ujścia rzeki Bresle, jest na granicy Picardii i Górnej Normandii. Ten kurort nadmorski ma zarówno kamyki jak i piasek ( w czasie odpływu, podobnie jest w Ault) na odległość 1 km od plaży i wysokich klifów kredowych. Jest to druga z sióstr.
Spora część miasta zbudowana jest ze starych willi i jakikolwiek ich remont musi być z tych samych materiałów i kolorów, jak przy oryginalnej pracy. Ze zmian dozwolona jest wymiana drzwi i rolety w oknach.
Historia Mers les Bains nie rozciąga się zbyt daleko.Istniej jeden lub dwa rody szlacheckie. Herb wyryty z kamienia z rodziny Mython z Froideville zdobi biuro burmistrza do dzisiaj. Niektóre części herbu rodzin Rompval Lattaignant z Blengues i rodziny Torcy, można zobaczyć do dzisiaj, w ramach oficjalnej odznaki miasta, przyjętej w grudniu 1962 r. Lordowie z Mers les Bains są wymienieni w aktach.
Co warto zobaczyc?

Kalwaria z kamienia Saint Maximin, która jest ozdobiona czterema gargulcami.
Pomnik na klifach Notre-Dame.


Pomnik wojenny. Klonowy liść upamiętnia wyzwolenie miasta które było zajęte przez pułk Kanadyjski.


Domki zaprojektowane przez Gustava Eiffel, który przebywał w Mers les Bains często w porze wakacyjnej.

Znajduje się tutaj również huta szkła, która jest uważana za światowego lidera w produkcji butelek perfum, jest to największy pracodawca w mieście.
Miastu coraz bardziej zależy na reputacji jako nadmorskiego kurortu, w 2006 roku zostało nagrodzone "Błękitną Flagą Europejską" ( jest to oznaczenie ekologiczne z silnym symbolem turystycznym. Nadawana jest często w przystaniach które są przyjazne środowisku).
Rezydencje wakacyjne są na nowo budowane, rozbudowywane i odnawiane tak, że każdego roku miasto kwitnie czym przyciąga sobie miliony turystów.


* źródłem niektórych zdjęć jest internet

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ