Tour de France


W tym roku Tour de France rozpoczęło się 4 lipca i będzie trwać do 26 lipca. Jest to 102 edycja wyścigu i tego roku trasa przebiegała przez Gamaches, więc byliśmy świadkami wielkiego zdarzenia i kawałka historii.
Tour de France odbywa się corocznie, nieprzerwanie od 1903 (wyjątkiem są dwie przerwy spowodowane działaniami militarnymi I i II Wojny Światowej). Całkowita długość trasy liczy obecnie 3000 kilometrów. Jest to najstarszy i jeden z trzech najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. Jest też trudny technicznie ze względu na etapy w Alpach i Pirenejach. A przede wszystkim jest najbardziej znanym wyścigiem na całym świecie.
Pierwszy historyczny wyścig rozpoczął się 5 lipca 1903 roku w Montgeron na przedmieściach Paryża i składał się z sześciu etapów. Obecnie trasa liczy 21 etapów płaskich (10), pagórkowatych (4) i górskich (7).
Podczas wyścigu wprowadzone są różne rodzaje klasyfikacji zawodników a najlepszy kolarz z drużyny dostaje koszulkę lidera.
Tak więc żółtka koszulka jest najważniejsza gdyż pokazuje najlepszego spośród wszystkich etapów, tego co miał najniższy czas. Zielona koszulka należy do sprinterów. I tutaj przyznawana jest z klasyfikacji punktowej. Biała koszulka w czerwone grochy należy do najlepszego kolarza w etapach górskich a cała biała do najlepszego spośród kolarzy do 25 roku życia. 
Są też dwie inne klasyfikacje drużynowa i dla najaktywniejszego kolarza etapu.

Tour de France w tym roku swój początek miał w Holandii a zakończy się w Paryżu na Champs- Elysees.

W Gamaches informacja o blokadzie dróg jest już od miesiąca. Miasto ozdobiono. A w kwiaciarniach, fryzjerach i innych sklepach można nabyć koszulki i różnego rodzaju akcesoria z logo wyścigu. Wszystko było na wystawach sklepów.
Najpierw trasą przejechał cudowny kolorowy korowód samochodów z przeróżnymi reklamami obdarowując tłumy gapiów swymi produktami. Czasami by zdobyć pamiątkę trzeba było się natrudzić bo chętnych nie brakowało, wyglądało to prawie jak walka o byt :)Nasze łupy :)

Kolarze przejechali przez miasto migiem 9 lipca 2015 roku oklaskiwani przez mieszkańców.  O godzinie 13:31 przejechała najlepsza trójka a za następne 9 minut pojechała cała reszta kolarzy. Później już tylko samochody z zapasowymi rowerami i kołami. Nad głowami latały nam śmigłowce, które z góry czuwały nad bezpieczeństwem uczestników wyścigu, za to na dole żandarmeria czuwała nad bezpieczeństwem widowni i dbała o to by nikt nie zakłócił wyścigu.

Wrażenia niesamowite.Trasa Całego Tour de France 2015Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ