Les Fetes Guillaume czyli Wilhelm Zdobywca w Saint Valery sur Somme

W ten weekend w portowym mieście unosiła się niepowtarzalna atmosfera. 4-5 lipca odbył się już 35-ty raz Festiwal ku pamięci Wilhelma Zdobywcy, który podbił Anglię w 1066 roku a następnie zasiadł na wcześniej już mu obiecanym tronie ( król Edward Wyznawca obiecał tron dalekiemu kuzynowi od strony swojej matki w roku 1051 lecz kiedy zmarł to na tronie zasiadł Jego szwagier Harold - wtedy Wilhelm postanowił odzyskać to co powinno mu być dane). Na podbój wyruszył właśnie z St Valery.

 

Obchody święta rozpoczęły się w sobotę paradą wraz z wręczeniem kluczy do miasta. Kolorowy korowód szedł ulicami miasta aż do pomnika Wilhelma by tam złożyć wieniec. Paradę prowadziła para, Mathilde i Guillaume. Następnie wrócili do średniowiecznego miasta.

W ciągu dwóch dni mieszkańcy i turyści mogli zwiedzać stare części miasta i obserwować jak wyglądało życie w tamtych czasach. Odbyły się również animacje walk i zabaw. Były stragany odtwarzające prace i życie codzienne ludzi ze średniowiecza.Wśród stoisk można było zobaczyć między innymi kowalstwo, tkactwo, kaligrafie, gotowanie, rzemiosło i wiele innych. Atmosferę umilały opowieści, tańce i żonglerka.

W sobotę do późnej nocy można było bawić się przy muzyce grupy Adventure Cradem przy dźwiękach Vivaldiego czy Bacha.
Średniowieczny rynek obył się także w niedzielę.
Cały weekend miasto oblegali ludzie w kostiumach a dodatkowo każdy mógł się przebrać gdyż taki strój można było sobie wypożyczyć więc i można było aktywnie uczestniczyć w obchodach święta.

W niedzielę dodatkowo po mszy odbył się pochód rycerzy z trumną zawierającą relikwie Św Valerego.

Wstęp oczywiście był bezpłatny.
Niestety zdjęć moich własnych brak bo i zabrakło mnie tam, czego niemiernie żałuję. Mam nadzieję, że na przyszły rok dotrę i zobaczę a wtedy jeszcze raz opisze.Komentarze

 1. A chciałam już pisać, dlaczego tak mało zdjęć :), ale już wiem dlaczego :). Lubię takie miejsca :). Pozdrawiam :)

  www.peacehappinessfamily.blogspot.tw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bardzo lubię więc tym bardziej żałuję, że nie dane mi było tam być...
   Pozdrawiam Jola

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ