Saint Valery sur Somme

Saint Valery sur Somme znajduje się w regionie Pikardia w departamencie Somme. Miejscowość jest popularnym miejscem pod względem turystycznym a także ze względu a charakter średniowieczny, mury obronne, kościół gotycki i promenady. Jest jednym z trzech portów Somme (Le Crotoy i Le Hourdel). Większość miejscowości znajduje się wzdłuż jeziora i rzeki Musee du Quai Courbeta, Romerel, Quai Jeannne d'Arc, Quai Blavet i Quai Perree.


Historia miasta sięga jeszcze czasów rzymian, którzy najechali osadę galów. W 611 roku przybył do miasta mnich Valery i osiadł na przylądku zwanym wówczas Leuconaus. Jego pobożność i plotki o cudach przyciągają wielu uczniów i tworzą prymitywny klasztor. W 622 roku zostaje o pochowany jako święty Blimont. Nowy klasztor zostaje wybudowany 627 roku a relikwie świętego przyciągają tłumy pielgrzymów. Wtedy powstaje nazwa miasta Saint Valery. Wioska zostaje splądrowana przez Wikingów w latach 700 - 800. Na nowo powstaje w 900 - 1000 roku i stała się historycznym miejscem gdyż to właśnie tutaj Wilhelm Zdobywca utworzył swoją flotę i armie by wyruszyć w 1066 roku na podbój Anglii. Niestety Anglicy zniszczyli klasztor i wzmocnienia twierdzy St Valery. W 1431 roku w Kamiennej Wieży więziona była Joanna d'Arc a następnie została przewieziona do Rouen i tam spalona na stosie. Klasztor został odbudowany i stoi tak po dziś dzień. Miasto rozkwitło dzięki eksportu wina i rybołówstwa (głównie śledź).

A teraz coś o wydarzeniach.
Od 2009 roku w ostatnim tygodniu czerwca w mieście odbywa się festiwal teatralny. Profesjonalni artyści z różnych środowisk spotykają się by przedstawić dużą ilość koncertów w starym mieście. 
Spotyka się również Archeologiczne i Historyczne Towarzystwo Saint Valery sur Somme w Ponthieu i Vimeu, które zostało założone w 1962 roku i prowadzi badania na temat lokalnej historii i prowadzi na ten temat biuletyn, organizuje konferencje i wystawy.
Istnieje również coś takiego jak "Wakacje Guillaume". Co roku miasto upamiętnia zwycięstwo Wilhelma który podbił Anglię. Podczas dwóch dni na ulicach miasta możemy zobaczyć wiele straganów, ludzi w kostiumach, muzyków którzy ożywiają stare miasto. Odbędzie się 4 i 5 lipca 2015 roku.
Co roku również w St Valery jak i w innych nadmorskich miastach odbywa się  święto Morza, zawsze latem. Daty są różne w tym roku będzie to 1 i 2 sierpień. Budynki w mieście zamieniają się w kutry rybackie, statki, są ozdobione kwiatami, pokryte rybackimi sieciami. Ulice toną w kolorach. Jest wiele imprez muzycznych, wystaw i stoisk spożywczych.

Odbywa się również Festiwal Ptaków w tym oku będzie to 26 kwiecień- 3 maj.
Festiwal w Somme Bay - każdy sobotni wieczór w lipcu i sierpniu (od 11 lipca do 22 sierpnia 2015 roku) od godziny 21 obywają się programy rozrywkowe, darmowe koncerty i spektakle uliczne. 

Festiwal Steamie, odbywa się co jakiś czas (ostatnio był w 2013 roku) do zatoki przypływają statki z najlepszymi silnikami parowymi w Europie.

Dni Malarzy na ulicy odbędzie się 14 czerwca 2015 roku, spotkają się uliczni malarze, artyści, profesjonaliści i amatorzy z regionu i całego kraju.

Dni Dziedzictwa Europejskiego, miasto oferuje liczne wycieczki i wystawy (19 i 20 września 2015).

Christmas Market, odbędzie się 5 i 6 grudnia 2015, średniowieczne miasto będzie gospodarzem XVI edycji Christmas Market. Będą stoiska z rzemiosła, kuchni lokalnej i regionalnej oraz liczne imprezy.

Miejsca które warto zobaczyć, zabytki.
Kamienna Wieża (gdzie przebywała Joanna d'Arc)
Wieża Harold (tradycja mówi, że przebywał w niej i był więziony angielski arystokrata Harold do 1055 roku)
La Porte Guillaume
Porte de Nevers

Zamek (wewnątrz stare miasto otoczone murami).

Kościół Świętego Marcina

Kościół parafialny św Marcina został zbudowany w XIII wieku w kratkę krzemienną i wapienną co jest cechą wybrzeża Pikardii. Jest ułożony na wałach górnego miasta.

Kościół Żeglarzy znajduje się na Cap Hornu. Pierwszy budynek powstał w 629 roku po śmierci świętego Valerego. Pierwsza rekonstrukcja budynku  była w 1675 a całkowicie odnowiony został w 2013 roku. Ma ściany w kratkę (krzemienną i wapienną).

Statua Madonna Roche - niedaleko od obszaru morskiego można podziwiać pomnik skały Madonna, patrona rybaków.

Kalwaria Morska - kotwica udekorowana kwiatami wzniesiona w hołdzie dla marynarzy i rybaków. Na wierzchu pikiety żelaza znajduje się kierunek wiatru. Widać flagi angielską, francuską, kanadyjską i amerykańską.

Magazyn soli - pochodzi z 1736 roku i może pomieścić do 20 000 ton soli.

Dom w którym mieszkał Anatole France

Sąd Gospodarczy - był używany do rozstrzygania sporów między przedsiębiorcami. Znajduje się na ulicy handlowej Rue de la Ferte.

Pomnik Wilhelma Zdobywcy

Zielnik z Remparts - to niezwykły ogród. Znajduje się w górnej części miasta otoczony murami. Ma powierzchnię 1700 metrów kwadratowych i gromadzi więcej niż tysiące oznaczonych gatunków. Uprawia się bez nawozów i pestycydów. Znajdują się tam liczne krzewy (drzewo truskawkowe, mimoza, rokitnika zwyczajnego), drzewa owocowe (pigwa, drzewo figowe, niesplik, gruszka, jabłoń), zakłady spożywcze, rośliny przyprawowe i lecznicze.
 
I jeszcze kilka zdjęć z Saint Valery sur Somme

Mini pole golfowe


.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ