Dwa dni wolnego i czekoladowe jajka czyli o Wielkanocy we Francji

Wielkanoc. Święta to czas wolny który z chęcią spędzamy w gronie rodzinnym. We Francji Wielkanoc to czas  ogromnej radości. W każdym parku roi się od dzieci które podekscytowane szukają czekoladowych jajek, zajączków czy kurczaczków ukrytych przez wielkanocnego królika :) Istnieje również pewna tradycja dotycząca młodych, niezamężnych dziewcząt, ale od początku.La Semaine Sainte (Wielki Tydzień) rozpoczyna się oczywiście w Niedzielę Palmową gdzie święci się gałązki bukszpanu. W tym dniu w miejscowości Champagne odbywa się święto Lanc. Rytuał łączy elementy pogańskie jak i chrześcijańskie. Rankiem dwunastu kawalerów ubranych w narodowe barwy Francji odgrywa scenę gdy Judasz zdradza Jezusa za 30 srebrników. Po południu odbywa się pokaz "sprawności rycerskiej" - każdy z kawalerów próbuje uderzyć lancą w środek słupa. Zwycięzca otrzymuje kwiaty lub butelkę wina.

Wielki Czwartek i początek Tridum Paschalnego w rejonie Górnej Loary upamiętnia się procesją, która przedstawia mękę pańską. Ową procesję organizują członkowie bractwa założonego w 1652 roku. Wszyscy, którzy biorą w niej udział są okryci białym strojem, który odsłania im tylko oczy. Wyróżniają się tylko trzy osoby ubrane na czerwono i niosące słup, który jest symbolem biczowania Jezusa. Inni niosą koronę cierniową, chustę świętej Weroniki...
W Wielki Piątek procesje i Drogi Krzyżowe odbywają się w całym kraju. W Pirenejach pielgrzymi z Bractwa Sanach ubierają się a czarno lub czerwono a na głowach mają kaptury które zasłąniają im twarze. Upamiętniają tym wszystkich skazańców i więźniów. Ciekawy zwyczaj odbywa się w południowych Alpach w miejscowości Roquebrune, odbywa się tam procesja ślimaków. Przy drodze procesji ustawia się setki olejnych lampek zrobionych z muszli ślimaków.

Wracając do samego dnia Wielkanocy. To czas odpoczynku, radości i spędzania tego czasu z rodziną. Do bardzo popularnych zwyczajów we Francji należy chowanie czekoladowych jajek w ogrodzie. Dzieci po przebudzeniu pędzą do ogrodu i szukają tego co zostawił dla nich zajączek wielkanocny.
Francuska legenda głosi, że dzwony kościelne, które w Wielki Czwartek poleciały do Rzymu, by oznajmić śmierć Jezusa, wracając o świcie w niedzielę zrzuciły na ziemię czekoladowe jaja. Stąd wziął się zwyczaj szukania słodyczy.
Obowiązek obdarowywania najmłodszych słodyczami mają również rodzice, dziadkowie oraz chrzestni.
Czekolada to jeden z głównych akcentów Wielkanocy we Francji. cukiernicy tworzą na tą okazję prawdziwe arcydzieła, cuda.

Szukanie słodkości
Wspólne szukanie jajek w Gamaches


Ciekawa tradycja dotyczy również młodych, niezamężnych kobiet. Zwyczaj głosi, że powinny przed wschodem słońca udać się nad strumień i przynieść do domu wodę a picie jej ma zapewnić zdrowie i urodę.

Na szczęście Święto nie jest całkowicie zdominowane przez czekoladę ( co zapewne nie cieszy najmłodszych). Na francuskich stołach goszczą mięsa, głównie jagnięcina, pasztety, ryby (suszony dorsz, halibut), jajka na wiele sposobów a także ciasta drożdżowe. Oczywiście każdy region posiada własne specjały, które są zgodne z tradycją. Na przykład w Alzacji piecze się specjalnie na tę okazję ciastka w formie baranka, które nazywane jest Lamola albo Osterlammele. Ciastka spożywa się dopiero po wielkim poście a głównym składnikiem są jajka. Tradycja została uznana przez katolickiego teologa w 1915 roku i trwa do dziś.

Nasze ozdabianie jajeczek
Jak już pisałam święta to czas odpoczynku. Wiele rodzin w tym okresie wybiera się na narty bądź też wyjeżdża z miasta. Francuzi nie wysyłają zazwyczaj kartek swoim bliskim ale za to starają się z nimi spędzić ten wolny czas.

Komentarze

  1. Dzieciaki musza mieć nie lada frajdą z tego biegania po parku w poszukiwaniu zajączków/jajek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak :) i zawsze mało :) mam nadzieję, że w tym roku mylą się co do pogody (bo zapowiadają deszcze) i zabawa będzie podobna jak w tamtym roku :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, to szukanie jajek jak widać dostarcza dzieciom wiele emocji :) Pozdrawiam z Belgii :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ