Sąsiedzie, Drogi Sąsiedzie

W ostatni piątek maja lub w pierwszy piątek czerwca (w tym roku jest to 29 maj) swoje święta obchodzą sąsiedzi. Święto zostało stworzone w Paryżu 1999 roku przez zastępcę burmistrza, Atanase Perifan.
Chciał on w ten sposób umocnić więzy między sąsiadami, by byli jeszcze bardziej solidarni w swoim środowisku to znaczy swojej ulicy czy dzielnicy, rozwijać ich serdeczność wobec siebie i zlikwidować barierę izolacji i osamotnienia.
Powstały różne organizacje, które zaczęły wspierać ludzi takie jak pomoc sąsiadom w tarapatach, rodzinne święta (walka z samotnością przy końcu roku) czy pomoc osobom niepełnosprawnym.

Mieszkam tutaj już trzeci rok a jeszcze na oczy nie widziałam w jaki sposób jest to organizowane. Wiem, że tego dnia sąsiedzi spotykają się na wieczorny posiłek (każdy z nich coś przynosi), temu spotkaniu towarzyszy często muzyka i zabawy.

W sumie Dzień Sąsiada od 2006 roku przybiera wymiar globalny i obchodzony jest już w 35 krajach na pięciu kontynentach. Festiwal jest także praktykowany w Japonii, Tajwanie czy Togo. Staje się najbardziej popularnym wydarzeniem we Francji i w Europie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ