Gamaches

Mieszkamy w Gamaches już od ponad roku. Już troszkę pozałam to miasto. Nie jest duże ale wszystko to co naprawdę potrzebuję mam na miejscu: lekarza, przedszkole dla dziecka, pełno sklepów, apteka itp. niestety brakuje nam tylko jednego, placu zabaw. Jak mamy dzień wolny od szkoły to ciężko jest znaleźć miejsce by mój synek mógł się wybiegać a on lubi to najbardziej na świecie :) ma nadmiar energii ale brak miejsca by mógł ją wykorzystać.
Gamaches należy do regionu Picardia, leży w departamencie Somme a w dzielnicy ( po francusku to Arrondissemennt- to tak samo jak w Polsce gmina) Abbevile. Do morza mamy jakieś 20 min drogi, ok 19 km. Miasto znajduję się na prawym brzegu Bresle, przy jej zbiegu z Vimeuse, wyznacza granicę między Pikardią a Górną Normandią. Zajmuje powierzchnię 9,9 km i ma około 3 tys mieszkańców.
Położonne jest 8 km od Blangy-sur-Bresle, 13 km od Eu, 16 km od Oisemont, 18 km od Moyenneville, 24 km od Saint-Valery-sur-Somme oraz 26 km od Abbeville.
Przez Gamaches przechodzi stara linia kolejowa otwarta w 1872 roku a zamknięta w 1993 roku, ale miasto jest obsługiwane przez stacje Longroy. Na wschodzie miejscowości w kierunku Le Treport rozciągają się duże stawy co jest rajem dla wędkarzy. Kościół św. Piotra i Pawła w stylu gotyckim z kwadratową wieżą

File:Gamaches monument-aux-morts et hôtel-de-ville 1 •K5•168.jpg

Pomnik poświęcony bohaterskim dzieciom w czasie I i II Wojny Światowej

File:Tour du chateau de Gamaches.jpg
Wieża zamkowa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ