AultAult to małe miasteczko położone w rejonie Pikardia, województwie Somme. To miasto żyje głównie z turystyki jak i większość miejscowości położonych nad morzem.
Ault położone jest wzdłuż kanału, jest punktem przejścia między przybrzeżnymi klifami kredowymi które zaczynają się włąśnie tutaj a ciągną aż do ujścia Sekwany. 
Bezpośrednio na północ od Onival znajduje się obszar który jest głównie pokryty trawą, bagienny na którym istnieje wiele gatunków ptaków (Hable-d'Ault). Jest to część ziemi odzyskana z morza. W rzeczywistości ten obszar jest ogromny. W czasach Rzymskich składał się z wysp, bloki z czasem zostały połączone zmniejszając tym samym powierzchnię matrycy (połączyły się wyspy z miejscowościami Cayeux, Crotoy). Tendencja trwa do dziś i wydaje się nawet przyśpieszać i stopniowo zamulać zatokę.

Na południe od miasta jest miejscowość zbudowana praktycznie z samych domków drewnianych - Bois de Cise- położona w przesmyku z widokiem na morze i własnym dostępem do morza.

Ault stracił dużo na atakach morza gdyż klify są podmywane, naruszane i ulegają rozpadowi. Budynki na "balkonie" są zagrożone dlatego był pomysł by większy obszar zalać na górze betonem by uniemożliwić dalszą erozje klifów. Parking na między Ault i Onival musiał zostać zamknięty i otoczony barierami , aby zapobiec ryzyku osuwiska. Mieszkańcy są jednak bezsilni wobec tego naturalnego zjawiska. Ściany kredowe mają 38 metrów wysokości, szacuje się, że rocznie tracą 30 cm. W 1770 roku przez burze, mrozy, fale i wiatry ludność Ault została zmuszona do osiedlenia się właśnie na szczytach urwiska. W 1990 roku w połączeniu burzy (4 dni) i silnych wiatrów z zachodu na południowy-zachód , doszło do wielkiej powodzi.

Ault jest głównie miejscowością turystyczną. Jest tutaj dużo domków na wynajem, część jest pozamykana gdyż właściciele przyjeżdżają tylko na sezon letni. Miasteczko żyje z turystyki tak jak większość miast ułożonych nad morzem. Będąc w Ault warto zobaczyć kilka miejsc:

Kościół św Piotra , pochodzący z XV i XVI w. , mury ułożone w szachownice z  kamyczków  lokalnego kamienia i krzemienia . Wczesnogotycki. Król Ludwik XI podpalili miasto UE; jego mieszkańcy szukali schronienia w Ault . Nawa kościoła Świętego Piotra została powiększona o dwie nawy boczne. Chór kościoła został przebudowany w XVI wieku w stylu gotyckim ; Duże centralne okno przedstawia życie św. Na wieży jest dzwonnicą.

File:Ault église 2a.jpg

Pomnik w pobliżu kościoła Saint -Pierre; rzeźby pochodzą z pierwszej ćwierci XX wieku stworzone przez Pawła Landowski . Jest zarejestrowany w Walnym Wykazie Zabytków "Historiques".

Kaplica św Edyty w Bois de Cise z 1912 roku. W 1978 roku otrzymała kapitalny remont i ozdoby (w tym witraże z kaplicy Małych Sióstr Ubogich Amiens).

Wiele starych domów, bardzo ładnych, wielobarwnych.


"Villa Verbena"; zdobiony dom artysty http://www.carolinedahyot.com/

Latarnia morska w Ault; biała ceramiczna ,latarnia jest 106 metrów nad poziomem morza.


"Balkon na morzu " na szczycie urwiska , z widokiem na morze.


Semafor do marynarki , zbudowany na pozostałościach starożytnego obozu .

Klify (z zachowaniem ostrożności i bez zbliżania się do krawędzi). To ostatnie klify u wybrzeży przed wydmami na północy.

   
Plaże Ault , Bois -de- Cise i Onival -sur-Mer; Plaża w Ault - Onival i Bois-de Cise jest kamienista.
Hable - d'Ault, idealna na spacery i wędrówki po szlakach, ścieżki są z kamyków. Z wałów jest możliwość podziwiania przyrody i wiele gatunków ptaków. Szlak ciągnie się przez wiele kilometrów, aż po Cayeux sur Mer i dalej.


Ault jest jednym z miejsc gdzie chce się wracać z przyjemnością. Tutaj pogoda jest zawsze inna niż wszędzie. Miasto może być nawet całe dnie owite mgłą a kilometr dalej będzie świeciło słońce:); są takie miejsca gdzie głowę urywa a za zakrętem jest już spokój. Pada tutaj częściej niż nad innymi miejscowościami ale widok jest niesamowity i naprawdę mocno polecam odwiedzenia tego miejsca.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ