Francuskie kino

Temat niezwykle szeroki ale jakże wart uwagi. Tak na prawdę nie miałam pojęcia jak ugryźć ten temat i od czego zacząć i jak go przede wszystkim Wam przekazać.

W tym miesiącu razem z pozostałymi Klubowiczkami z Klubu Polki na Obczyźnie przedstawiamy i przybliżamy Wam filmy powstałe w kraju w którym obecnie przebywamy.

Zapraszam na moje ulubione francuskie produkcje. Będzie zarówno strasznie jak i romantycznie.

Początkową datą powstania francuskiego kina uznaję się 28 grudnia 1895 roku. Tego dnia w podziemiach paryskiej Grand Cafe odbył się pierwszy pokaz kinematografu, skonstruowanego przez braci Augusta i Louisa Lumiere. Przedstawiono wtedy kilka krótkometrażowych filmów: "Kowale", "Kąpiel w morzu", "Przyjazd pociągu na stację w La Ciotat", "Ulica de la Republique w Lyonie" czy "Wyjście robotników z fabryki Lumiere'a w Lyon Montplaisir".
W 1896 roku Georges Melies udoskonalił kamerę i zaczął realizować swoje pierwsze filmy a także po pewnym czasie założył pierwszą na świecie wytwórnię filmową "Star Film".
Początki filmu z dźwiękiem nie były zadowalające. Z monotonnymi ruchami i dialogami walczyli Renee Clair, Jacques Feyder oraz Jean Renoir. To właśnie oni przygotowali fundamenty pod dzisiejszą kinematografię. W latach 50tych powstała grupa "nowa Fala", która jest inspiracją po dzisiejszy dzień. 60 lata to "kino prawdy"- brak scenariusza i ingerencji w prawdę.
Ostatnie lata to kino komercyjne, niezaangażowane w politykę i problematykę społeczną.

Myślę, że na dzisiaj historii starczy :)

We francuskich produkcjach znajdziemy filmy każdego gatunku. Możemy się śmiać, płakać czy bać.
Dla mnie kino francuskie mogę podzielić dwa rodzaje. Pierwsze to filmy z niesamowitym aktorem jakim był Louis de Funes, a drugie to cała reszta. Oczywiście tą całą resztę dzielę na komedie, horrory, dramaty, romanse, akcje i inne.

Louis de Funes. Aktor komediowy wszech czasów. Mały zabawny żandarm z Saint Tropez. Ikona dzięki której, jak dla mnie, kino francuskie komediowe zyskało bardzo na sile.
Filmy o Francuskich Żandarmach były wyświetlane na całym świecie i w sumie powstało aż 6 części ich zabawnych przygód. Louisa można zobaczyć jeszcze w świetnych filmach takich jak "Kapuśniaczek" czy "Skrzydełko czy nóżka".


A czymże byłaby Francja bez komedii i komedii romantycznych.
Jedną z moich ulubionych jest film "Miłość nie przeszkadzać". Film opowiadający historię kelnera pracującego w prestiżowych hotelu i jednej z klientek baru, która przez pomyłkę bierze go za bogatego biznesmena i z którym widziałaby bogatą przyszłość. Kiedy dziewczyna dowiaduje się kim naprawdę jest, ucieka a on postanawia ją odnaleźć i wtedy też dowiaduje się, że owa dziewczyna jest "dziewczyna do towarzystwa" na która niestety nie jest go stać. Ale nie poddaje się tak łatwo.
"Delikatność" urzeka wspaniałym romantycznym i niebanalnym początkiem. Film pokazuje jak szybko upływa czas. Nagła śmierć ukochanego burzy spokój i szczęście kobiety. Mija kilka lat zanim zbliża się na nowo do kolegi z pracy.
"Amelia". Ten film chyba każdy z nas zna a jeżeli nie to chociaż troszkę o nim słyszał. Opowiada o dziewczynie, która pracuje w kawiarni w paryskiej dzielnicy Montmartre. Zależy jej na szczęściu innych dlatego wymyśla wiele intryg by w jakiś sposób poprawić ludziom ich samopoczucie. Niestety największym wyzwaniem dla niej jest by uszczęśliwić jakoś siebie. Muzyka do produkcji to balsam dla uszu :)Kolejny film to "Nietykalni". Historia zarówno wzrusza jaki bawi. Sparaliżowany milioner zatrudnia do opieki byłego więźnia. Film jest głównie o przyjaźni, takiej która potrafi przezwyciężyć wszystko.
Nietykalni

I na koniec coś dla ludzi o mocnych nerwach. We francuskich horrorach nie brakuje rozlewu krwi.
Jednym z moich pierwszych francuskich horrorów który zobaczyłam jest film "Frontiere(s)".
Opowiada o grupie młodocianych przestępców, którzy po nieudanym napadzie ukrywa się w motelu. Trafiają tam na rodzinę nazistów-kanibali, którzy mają nieczyste zamiary wobec nich. Zwiastun w linku poniżej:
Frontiere(s)

Kolejnym, który mnie urzekł jest "A L'interieur"(Najście). Kobieta po stracie męża oczekuje przyjścia dziecka na świat. Pewnego dnia zostaje więźniem we własnym domu. Tajemnicza kobieta w czerni prześladuje młodą matkę a spotkanie z nią kończy się przelewem krwi.
Najście

Dla osób, które lubią tego typu filmy polecam również "Ils"(Oni). Owy film inspirowany jest faktami. Opowiada o pewnym małżeństwie które spędza weekend w domku na odludziu. Niestety noc, którą przeżyją będzie najgorszą nocą w ich życiu.
Oni

"Martys.Skazani na strach" opowiada o kobiecie i jej przyjaciółce. Chcą one wymierzyć sprawiedliwość na pewnej rodzinie, która rzekomo kiedyś torturowała ja kiedy jeszcze była dzieckiem. Film z dziwnym zakończeniem, które nie każdemu przypadnie do gustu. Film pokazuje nasze lęki przed bólem i cierpieniem.
Martys. Skazani na strach

"Haute Tension"(Blady strach), dwie przyjaciółki wyjeżdżają za miasto by uczyć się do egzaminów.  Pierwszej nocy do domu wkrada się mężczyzna i morduje wszystkich domowników, porywa jedną z nich a drugą oszczędza. Ta postanawia uratować koleżankę. Zakończenie filmu jest genialne i bardo charakterystyczne dla kina grozy.
Blady Strach

"Calvarie" (Kalwaria) to horror psychologiczny. Pewien muzyk zostaje uwięziony przez szalonego wieśniaka, który uważa uważa go za reinkarnację swojej żony.
Kalwaria

Filmów, które urzekły mnie we Francuskim kinie jest bardzo wiele. To jest tylko namiastka.
Na koniec jeszcze jeden film o którym nie sposób jest zapomnieć. To film akcji połączony z dramatem. Opowiada o płatnym mordercy, który ratuje dwunastoletnią dziewczynkę, której rodzina została zabita przez skorumpowanych policjantów. Mowa oczywiście o sławnym "Leonie Zawodowcu". Dla mnie to jeden z lepszych filmów jakie do tej pory się ukazał.


Zapraszam na inne ciekawe propozycje filmów jakie przedstawią Wam Klubowiczki z całego świata.

Komentarze

  1. Ja miałam na moim ślubie, przy wejściu do kościoła muzykę z Amelii - do końca życia będę się wzruszać przy tej melodii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda, Olga muzyka do filmu jest niesamowita i nadaje się na wiele okazji a ślub jest jedną z nich :) Pozdrawiam

      Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

NAUSICAA czyli Gigantyczne Akwarium

Toussaint - Wszystkich Świętych we Francji

Śmierdząca strona sera