Dzień Kwietniowej Ryby - Jour du poisson d’avrilPierwszego kwietnia każdego roku Francja psoci, słuchać śmiechy i w ten dzień nie można nikomu ufać :)
W tym dniu najczęściej mówi się o ... rybach.
A co wspólnego ma Prima Aprilis i ryba?
Otóż, podobno w 1564 roku, francuski król Charles IX zadecydował, że Nowy Rok nie będzie rozpoczynał się 1 kwietnia jak było dotychczas, a 1 stycznia. Ta data spowodowała oczywiście nie lada zamęt, nikt nie chciał uwierzyć i wiele osób nadal robiło sobie Noworoczne prezenty na początku kwietnia. Jednak z biegiem czasu prawdziwe kwietniowe prezenty zamieniły się w drobne upominki, które były ofiarowane dla zabawy.
Ale dlaczego ryba?
Jeszcze wtedy, kiedy Nowy Rok rozpoczynał się 1 kwietnia panował okres Wielkiego Postu. Dawano wtedy prezenty, które były rybą, gdyż był to produkt najczęściej spożywany w tym okresie. Ma to również związek z meteorologią, gdyż w kwietniu słońce opuszcza znak Ryb.


I tak to zostało. We Francji ten dzień nosi nazwę "Poisson d'avril" czyli "Kwietniowa ryba". Ten dzień rozpoczyna się humorystycznym akcentem. Dzisiaj można się spodziewać klepnięcia w plecy od przyjaciela, znajomego a nawet całkiem obcej osoby bądź znanej jedynie z widzenia. To nie jest zwykłe przywitanie czy poklepanie po plecach. W rzeczywistości chodzi tutaj o przyklejenie do pleców "ofiary" wyciętej z papieru wielkiej ryby. Im dłużej ta ryba zostaje na plecach tym większa jest radocha ze zrobionego kawału. Jeżeli uda się tak zaskoczyć szefa w pracy czy nauczyciela w szkole to frajda nabiera jeszcze większej mocy :)


Można również otrzymać w prezencie rybkę z czekoladki bądź wyjąć ze skrzynki pocztowej kartkę z rybą na znak miłości i przyjaźni.


Prima Aprilis obchodzone jest również w innych krajach. Obchodzą go Anglicy, Grecy, Hiszpanie.
W Wielkiej Brytanii jest to Dzień Głupców, Australii tak jak we Francji Dzień Kwietniowej Ryby, Portugalii Dzień Kłamstwa, Rosji Dzień Śmiechu a na Litwie Dzień Kłamcy.
W krajach hiszpańskojęzycznych dzień ten obchodzony jest 28 marca jako Dzień Niewiniątek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ