Dzień Naleśnika

Czy na słodko, na słono, czy też na ostro obchodzono wczoraj w każdym Francuskim domu Dzień Naleśnika. Co roku 2 lutego ( w dzień Matki Boskiej Gromnicznej, w dzień świec, czyli 40 dni po Bożym Narodzeniu) w porze obiadu czuć piękną woń smażonego ciasta. Zwane jest Chandeleur, pochodzi od Święta Świec - fete de chandelles, można też usłyszeć nazwę mówiącą o Święcie Światła- fete de la lumiere. Jednak najczęściej mówi się, że jest to Dzień Naleśnika - Jour de Crepes.


Tradycja ta jest bardzo stara i sięga V wieku. Rządzący wtedy Gelazjusz I nakazał piec i rozdawać zmęczonym pielgrzymom przybywającym do Rzymu, z różnych stron świata, naleśniki.

Ich okrągły kształt i kolor symbolizuje tarczę i powrót światła a dni stają się już dłuższe czyli, że zbliża się wiosna.

Naleśniki powinny być wykonywane są z zeszłorocznej mąki, co miało symbolizować nadzieję, dobrobyt i obfitość przy kolejnych zbiorach.

Mówi się również, że jeżeli w ten dzień zrobi się naleśniki to pszenica będzie w domu przez następny rok.

Kiedy w ten dzień smażymy naleśniki to przy pierwszym smażeniu w jednej ręce powinno się trzymać złotą monetę, a w drugiej trzymając patelnię podrzucić naleśnik do góry. Jeżeli uda nam się w ten sposób obrócić naleśnik na drugą stronę to szczęście powinno nas nie opuścić aż do następnego roku.

Na jednej z bretońskich wysp jest tradycja związana z zaręczynami. Głosi ona, że w dzień oświadczyn w domu dziewczyny robi się ciemne razowe naleśniki z boczkiem i chowa się je do kredensu. Jeżeli chłopak spodoba się rodzinie, to naleśniki podawane są na stół,a ja jeżeli do końca wizyty nie pojawią się na stole to znak, że zaręczyny są odrzucone.


We Francji  2 luty to dzień Naleśnika a w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie to Dzień Świstaka a w Meksyku przyrządza się tamales z mąki kukurydzianej na ostro lub słono, nadziewane owocami bądź mięsem.

A już niedługo kolejne słodkie święto we Francji, odpowiednik naszego Tłustego Czwartku - Mardi Gras.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ