Zakochać się po francusku


Francja jest znana na całym świecie jako kraj miłości. Romantyczne uliczki w wielu miastach są tego niezmiernym przykładem. Każdy moment jest tak naprawdę dobry by wybrać się do Francji ale dla niektórych osób Walentynki to szczególny czas. Pary z najróżniejszych zakątków świata wybierają się właśnie w ten dzień by jeszcze bardziej celebrować to święto.

Francuzi świętują ten dzień tak samo jak inne narodowości, obdarowując ukochaną osobę prezentami, kwiatami czy kartkami walentynkowymi.Troszkę historii:
Francja zdobyła reputację jako kraj miłości dzięki wyśmienitym winom, musującym szampanom, wystawnym jedzeniem a także romantycznymi krajobrazami i magicznymi miejscami.
Uważa się, że Walentynki po raz pierwszy zaczęto obchodzić wiosną ponieważ jest to okres godów wielu zwierząt i ptaków.

Jeszcze ina historia mówi, że w lutym Książę Orleanu napisał swój pierwszy list miłosny, który z czasem stał się popularny i uznano go za pierwszą kartkę walentynkową.
Od tego czasu mieszkańcy Francji (jak i w późniejszym czasie inne państwa) rozpoczęli tradycję obdarowywania ukochanych osób prezentami i listami miłosnymi tegoż dnia a kartki nazwano "cartes d'amities".

Jednym z pierwszych miejsc jakie przychodzi większości do głowy jest spędzenie Walentynek w stolicy Francji - Paryżu. Miejsce to idealnie nadaje się na ten dzień. Pełno tutaj romantycznych uliczek, restauracji gdzie dodatkowo rozbrzmiewa romantyczna muzyka.

Jest tutaj jeszcze jedno miejsce, które nadaje się idealnie do świętowania Walentynek - to małe miasteczko zwane Saint Valentin w departamencie Indre. Już sama nazwa mówi, że jest to miasteczko miłości. Miasteczko w tym miesiącu ozdabiane jest czerwonymi sercami. Obchody odbywają się między 12 a 14 lutego, a mieszkańcy i turyści biorą czynny udział w wydarzeniu.

Ciekawostką jest, że kiedyś walentynkową tradycją (teraz zabronioną) było tak zwane "Loterie d'amour" (miłosna loteria). Kobiety, które doznały miłosnego zawodu, spotykały się przy ognisku i paliły zdjęcia mężczyzn, wypowiadając się o nich raczej w niemiły sposób.

Tak naprawdę we Francji i na całym świecie jest wiele takich miejsc. Jeżeli chcesz okazać miłość to nawet własne domowe zacisze się do tego nada, wystarczą dobre chęci i szczere intencje.

Jednak Francuzi celebrują ten dzień. Teraz zamiast klasycznych kartek wysyła się bukiet kwiatów. Zwyczajem stało się zaproszenie do teatru a później uroczysta kolacja oczywiście przy świecach.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmierdząca strona sera

Top 10 mojego regionu - Pikardia

Francja i jej 10 NAJ