31 marzec 1889 - Otwarcie Wieży Eiffla

Wieża Eiffla jest najbardziej znanym obiektem Paryża, jest jego znakiem rozpoznawczym i symbolem Francji. Jest również najwyższą budowlą w Paryżu.
Została wybudowana specjalnie na paryską Wystawę Światową upamiętniającą setną rocznicę Rewolucji Francuskiej a także zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Pierwszy projekt budowli pojawił się w 1884 roku 18 września. Tak naprawdę właścicielami projektu byli Mauryce Koechlin i Emile Nouguier lecz 12 grudnia Gustave Eiffel odkupił prawa autorskie by mieć prawa do własności intelektualnej projektu. Budową od 1887 roku kierował Koechlin. Prace przygotowawcze i budowę rozpoczęto w 1886 roku. Niestety już po miesiącu budowa wieży zaczęła spotykać się z krytyką, protest podpisało wielu artystów: malarzy, poetów, architektów, kopomozytorów i rzeźbiarzy. Na szczęście to nie przeszkodziło w dalszej budowli obiektu. 31 marca 1889 roku Eiffel a szczycie wieży wywiesił francuską flagę.
Niestety "Żelazna Dama" po 20 latach miała zostać rozebrana a Eiffel nie chciał do tego dopuścić więc postanowił przekazać ją nauce i założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty (z udziałem polskiego wynalazcy i konstruktora Juliana Ochorowicza) z umieszczonym na szczycie telegrafem bez użycia drutu ocaliły wieżę i zrezygnowano z jej demontażu. W przededniu I Wojny Światowej stała się obiektem militarnym - łączyła Paryż z posterunkami wojskowymi znajdującymi się na granicy z Niemcami.

Wieża Eiffla ma 324 metry wysokości i odwiedza ją jakieś 7 milionów turystów rocznie. Jej wysokość zmienia się o 18 centymetrów w zależności od temperatury, pod wpływem wiatru kołysze się na 6-7 cm. Cała konstrukcja składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa razem z betonowymi filarami to 10 000 ton a nacisk na podłoże to 4,5 tony na metr kwadratowy. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni.

Etapy budowania "Żelaznej Damy"

 
A tak wyglądała 29 listopada 2014 rokuKomentarze

Popularne posty z tego bloga

NAUSICAA czyli Gigantyczne Akwarium

Toussaint - Wszystkich Świętych we Francji

Śmierdząca strona sera