Francja i jej 10 NAJ

Francja to jeden z krajów który jest NAJczęściej odwiedzany przez turystów z całego świata.
Nie muszę chyba mówić, że jednym z NAJ we Francji jest oczywiście stolica państwa, Paryż. Ale to nie tylko Paryż jest NAJ i o tym przekonacie się za chwilę.

To moja lista  NAJ we Francji:

1. NAJkrócej panujący król

Był nim bez wątpienia Ludwik XIX. Panował dokładnie, uwaga, 20 min!
Kiedy Karol X abdykował 2 sierpnia 1830 roku, część rojalistów uznała Ludwika Antoniego za kolejnego króla Francji i Nawarry. Lecz jego rządy nie trwały długo gdyż on również abdykował na korzyść swojego bratanka, Henryka, księcia Bordeaux, który został Henrykiem V - ale ten także nie został koronowany.

2. NAJkrótsza nazwa miejscowości

Y to nazwa nie tylko miejscowości ale także całej gminy we Francji. Znajduje się ona w regionie Haute-de-France (dawniej Pikardia), w departamencie Somma, w odległości około 50 km od miasta Amiens. Zamieszkuje ją jedynie kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy mówią o sobie "ipsylony".3. NAJwięcej Noblistów Literackich

Francja w tej dziedzinie jest przodownikiem ponieważ ma najwięcej Literackich Noblistów na świecie. Jest to piękna liczba 15!


4. NAJbardziej rozpoznawalne perfumy na świecie

Bez wątpienia Chanel No 5 są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych perfumami na świecie. Zapach został stworzony dokładnie 100 lat temu!


Recepturę perfum stworzył Francuz o imieniu Ernest Beaux w 1917 roku, który przed rewolucją odpowiadał za komponowanie zapachów na dworze rosyjskim. Jednak dopiero młoda i dość kontrowersyjna, jak na tamte czasy projektantka - Gabrielle Coco Chanel wprowadziła ja na rynek.
Perfumy powstały w wyniku wielu prób, czego efektem było dziesięć różnych zapachów. Spośród wszystkich kompozycji Coco wybrała pozycję numer 5. Mówi się, że właśnie stąd wzięła się nazwa wyjątkowego zapachu. Inna legenda głosi, że piątka była po prostu ulubioną cyfrą projektantki.


5. NAJpiękniej oświetlone miejsce na świecie

Wiadomo, że nic tak nie dodaje uroku budowli jak piękne oświetlenie. Niektóre z budowli właśnie za sprawą oświetlenia wygląda lepiej nocą niż za dnia.
Wieża Eiffla to jeden z NAJbardziej znanych i NAJczęściej odwiedzanych przez turystów zabytek Paryża. Żelazna Dama za dnia wygląda surowo a nocą rozkwita za sprawą miliona barwnych refleksów, które co jakiś czas ulegają zmianie (wiąże się to z różnymi wydarzeniami czy świętami).
Kolejnym miejscem jednym z NAJbardziej oświetlonych jest Champes Elysees. Mimo iż jest to bardzo długa ulica to każde drzewo, które się przy niej znajduje jest ozdobione milionem światełek i trwa tak przez cały rok.
W Paryżu jest jeszcze jedno takie miejsce. Bazylika Sacre Coeur, która jest jedynym tak pięknie oświetlonym kościołem Paryża. Do tego, dzięki swojemu położeniu na wzgórzu jest świetnie widoczny z każdej strony.6. NAJpiękniejsze i NAJsłynniejsze muzeum na świecie

Znajduje się oczywiście w Paryżu. Mowa oczywiście o Luwrze.
Początkowo pełniło funkcję średniowiecznej fortecy oraz pałacu królów francuskich. Obiekt został przekwalifikowany na muzeum około 200 lat temu. Kolekcje muzealne to kompletna paleta epok: od eksponatów pochodzących z czasów antycznych aż po współczesne, XIX wieczne rekwizyty. Główną atrakcją są : obraz "Mona Lisa" Leonarda da Vinci czy rzeźba "Wenus z Milo" wykonana prawdopodobnie przez Aleksandra z Antiochii.


7. NAJstarsza osoba żyjąca na świecie

Najdłużej żyjącym człowiekiem, którego metryka została jednoznacznie potwierdzona, była Francuzka Jeanne Calment (1875-1997), która przeżyła 122 lata i 164 dni. Jest ona rekordzistką życia ludzkiego. Przeżyła zarówno córkę jak i wnuka. Jest jedyną osobą w historii, która ponad wszelką wątpliwość przekroczyła wiek 120 lat.Zaś najdłużej żyjącym mężczyzną był Maurice Floquet (1894-2006), który żył 111 lat i 320 dni.
Obecnie najstarszą żyjącą obywatelką Francji jest Eudoxie Baboul (ur. 1 października 1901 roku), a najstarszym mężczyzną jest Robert Bourdon (ur. 25 marca 1906 roku).

8. NAJstarsza fotografia

W 1826 roku powstał pierwszy trwały obraz o nazwie "View from the Window at Le Gras" ("La cour du domaine du Gras"), wyprodukowany przez francuskiego wynalazcę Josepha-Nicephore'a Niepce'a.
Obraz przedstawia widok z okna pierwszego fotografa na miasteczko Saint-Loup-de-Varennes. Miejscowość leży we wschodniej Francji i liczy ok 1000 mieszkańców. Jest znana głównie dlatego, że znajdował się tam dom J.N.Niepce'a.


Widok z tego miejsca musiał się bardzo podobać wynalazcy, gdyż na wykonanie obrazu przeznaczył 8 godzin! (niektórzy historycy mówią nawet o kilku dniach naświetlenia).
Dzieło powstało na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim o wymiarach 16,5x21. Jest to pierwszy "negatyw-klisza".


Twórca próbował zainteresować swoją pracą Royal Society w Wielkiej Brytanii, ale niestety instytucja nie była nią zainteresowana. Później autor ofiarował swoje dzieło botanikowi Francisowi Bauerowi. Fotografię widziano po raz ostatni publicznie w roku 1898, po czym odeszła w zapomnienie. Została ponownie odkryta w 1952 roku przez Helmuta Gernsheim'a, który przyniósł ją do firmy Eastman Kodak Company, gdzie wykonano jego kopię. 
Obecnie zdjęcie można oglądać w Harry Ransom Humanites Research Center w Teksasie.

9. NAJlepszy producent piwa

W 2017 roku nagrodę dla najlepszego producenta piwa we Francji odebrała para informatyków - Jacek Korczak i jego francuska żona Anne.
W niewielkiej miejscowości Mattenheim nieopodal Strasburga wytwarzane jest NAJlepsze we Francji, wielokrotnie nagradzane piwo.
Obecnie roczna produkcja 700 hektolitrów nie zaspokaja popytu.
Sam nagradzany zdradza sekret tego piwa. Mówi, że "Ważenie musi być z pasją, poza tym trzeba dużo czytać i rozmawiać z ludźmi. Później wszystko jest już bardzo proste".

10. NAJ wśród Rekordów Guinessa

Puszczanie Balonów na czas.
Francja postanowiła uczcić XIII Lotaryńskie Światowe Zawody Balonowe próbą pobici rekordu Guinessa na jak największą ilość balonów napędzanych gorącym powietrzem wypuszczonych w ciągu jednej godziny.
Wzdłuż pasa startowego na terenie byłego lotniska NATO w Chambley ustawiło się około 500 balonów, a jednocześnie w powietrzu znajdowało się dokładnie 369 z nich.


Najdłuższy skok na rolkach

Śmiałeka z Francji, Taiga Khrisa, na wzgórzu Montmarte oglądały tysiące osób gdy wykonał najdłuższy skok na rolkach i to dwukrotnie!
35-letni rolkarz wystartował ze 100-metrowej rampy przy Bazylice Sacre Coeur z nadzieją pokonania dotychczasowego skoku, który wynosił 24 metry. Skoczył dwa razy. Pierwszy skok wynosił 28 metrów, co już zagwarantowało mu rekord, jednak przy drugiej próbie skoczył jeszcze metr dalej! Tym samym pobił po raz kolejny, ustanowiony przez samego siebie, rekord Guinessa.

Akrobata wykonał jeszcze 5 innych, krótszych skoków, z czego jeden był bardzo widowiskowy. I właśnie tym wyjątkowym skokiem pobił rekord Guinessa na najdłuższy skok na rolkach z przewrotem do przodu.


Najwyższa czekoladowa choinka
W grudniu 2010 roku, czekoladowa choinka stworzona przez Patricka Rogera z Paryża ustanowiła nowy rekord Guinessa, jako najwyższe drzewko świąteczne z czekolady. Rekordowe 9,75-metrowe dzieło ważyło 4 tony znajdowało się w pracowni artysty w miejscowości Sceaux.
Stworzenie czekoladowej choinki zajęło dokładnie miesiąc i kosztowało go 45 tysięcy dolarów (około 150 tys złotych) a głównym składnikiem była gorzka czekolada (65%).
Choinka później została rozebrana a części sprzedane na aukcji dobroczynnej. Środki ze sprzedaży zostały przeznaczone na rozwój badań w dziedzinie chorób nerwowo-mięśniowych.


Najdroższa butelka białego wina

Prywatny kolekcjoner z Francji pobił rekord Guinessa na najdroższe wino sprzedawane w sklepach, nabywając butelkę rzadkiego Chateau d'Yquem z 1811 roku na aukcji w Genewie, za skromną cenę 75 tysięcy funtów, czyli około 337 500 polskich złotych.
Ponad 200 letnia butelka została kupiona przez specjalistów na zlecenie Christiana Vanneque.
Owe wino z 1811 roku jest uważane za najlepsze wino które było kiedykolwiek wyprodukowane. Uzyskało najwięcej czyli 100 punktów w rankingu Roberta Parkera, jednego z najbardziej wpływowych krytyków wina.
Butelka do tego roku była na wystawie (może jeszcze jest) w restauracji na Bali w Indonezji. Piszę była gdyż miała zostać otwarta właśnie w 2017 roku, kiedy właściciel będzie świętował swoją 50-tą rocznicę zostania sommelierem, czyli specjalistą w dziedzinie wiedzy o winie i jego degustacji.

Wpis powstał w ramach jesiennego projektu Klubu Polki na Obczyźnie
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historia pewnej piosenki

NAUSICAA czyli Gigantyczne Akwarium

Toussaint - Wszystkich Świętych we Francji